Polityka Zakat

Polityka Zakat - dystrybucja Zakatu zgodnie z szariatem

Zobowiązujemy się do zbierania i dystrybucji Zakatu zgodnie z szariatem oraz w sposób uczciwy i etyczny. Wierzymy, że ma to zasadnicze znaczenie dla realizacji naszych wartości organizacyjnych, takich jak Ihsaan (doskonałość) i Amana (opieka).

Przeczytaj naszą Politykę Zakat

Definicje

Koszty administracyjne lub bezpośrednie koszty projektowe - koszty bezpośrednie i koszty pośrednie

Koszty bezpośrednie: Bezpośrednie koszty realizacji projektu, które obejmują koszty programu i koszty biura krajowego.

Koszty projektowe bezpośrednie: Bezpośrednio związane z projektem, ale dzielone między różne projekty/usługi.

Koszty pośrednie: Obejmują koszty IT, HR lub finansowe, których nie można bezpośrednio powiązać z projektem.

Ustawa o Fundacjach: Polska Ustawa o fundacjach z dnia 6.04.1984 roku (Dz.U. Nr 21 poz. 97 z późniejszymi zmianami) oraz polska ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z dnia 24.04.2003 roku (Dz.U. Nr 96 poz. 873)

Fundacja: odnosi się Fundacji A & A Rainbow Hearts Around The World.

Ubóstwo: Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ubóstwo to brak możliwości, wyboru i naruszenie godności ludzkiej. Oznacza brak podstawowej zdolności do skutecznego uczestnictwa w społeczeństwie. Oznacza brak wystarczających środków na wyżywienie i ubranie rodziny, brak dostępu do edukacji lub opieki zdrowotnej, brak aktywów umożliwiających godne życie oraz brak dostępu do kredytów. Oznacza brak bezpieczeństwa, bezsilność i wykluczenie jednostek, gospodarstw domowych i społeczności. Oznacza podatność na przemoc i często oznacza życie w marginalnych lub wrażliwych środowiskach, bez dostępu do czystej wody lub urządzeń sanitarnych (Oświadczenie ONZ, czerwiec 1998 r. - podpisane przez szefów wszystkich agencji ONZ).

Uprawnieni: Osoby lub grupy społeczne, które mają szczególne uprawnienia w stosunku do podmiotów zobowiązanych. Podmioty zobowiązane definiuje się jako podmioty państwowe lub niepaństwowe, np. nasza Fundacja, które mają obowiązek szanować, chronić, promować i wypełniać prawa uprawnionych. Uprawniony, do którego dotarto bezpośrednio, zarejestrował się i otrzymał co najmniej jeden wkład w ramach projektu / programu od Fundacji A & A Rainbow Hearts Around The World i/lub uczestniczył jako zarejestrowany uczestnik w działaniach organizowanych przez Fundację

Zakat: Jeden z pięciu filarów wiary islamskiej wymagający od muzułmanów, którzy spełniają niezbędne kryteria, corocznego przekazywania części swojego majątku na cele charytatywne.

Fundacja A & A Rainbow Hearts Around The World uznaje znaczenie przejrzystego i odpowiedzialnego zarządzania funduszami zakat w oparciu o nadrzędne zasady określone w Koranie i sunnie z perspektywy teologicznej, a ponadto w Polsce w aspekcie regulacyjnym Ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 roku o fundacjach (Dz.U. 1984 Nr 24 poz. 97, z późniejszymi zmianami) i prawa podatkowego.

Polityka ta zapewnia spójne podejście do funduszy Zakat, a szczegółowe i odpowiednie wytyczne są rozpowszechniane centralnie. Polityka ta pomoże Fundacji A & A Rainbow Hearts Around The World:

  • we wskazaniu, które projekty kwalifikują się do otrzymania zakatu,
  • wyjaśnieniu kwestii związanych z naszymi działaniami zakat, takimi jak pytania dotyczące kosztów wsparcia lub wypłaty zakat różnym typom uprawnionych,
  • opracowaniu procesów w celu zapewnienia, że gromadzenie, przejrzystość finansowa, alokacja, dystrybucja, monitorowanie i wpływ funduszy zakat w ramach Fundacji A & A Rainbow Hearts Around The World są przejrzyste, partycypacyjne, wydajne i zgodne z zasadami islamu
  • zwiększeniu przejrzystości wewnętrznej i zewnętrznej w zakresie gromadzenia, przejrzystości finansowej, alokacji, wypłaty, monitorowania i wpływu funduszy zakat.

Ogólnym celem Polityki Dystrybucji Zakatu jest zapewnienie, że globalne działania Fundacji A & A Rainbow Hearts Around The World w zakresie zakatu są w pełni zgodne z naukami islamu, umożliwiając Fundacji w ten sposób wypełnienie swoich zobowiązań w najlepszy możliwy sposób.

Cele szczegółowe to:

  • Zapewnienie odpowiedniego zarządzania trustem z teologicznego i charytatywnego prawa powierniczego funduszy zakat.
  • Zapewnienie jasnych wskazówek dla powierników Fundacji, kierownictwa i personelu na temat tego, w jaki sposób zakat powinien być zbierany, rozliczany, przydzielany, dystrybuowany, monitorowany i wpływ wartości społeczno-ekonomicznej zakat na wzmocnienie społeczności / społeczeństw.
  • Zapewnienie przejrzystości i odpowiedzialności interesariuszom w zakresie tego, w jaki sposób powinni oczekiwać, że Fundacja będzie zbierać, przydzielać i dystrybuować zakat.
  • Poprawa komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej w zakresie dystrybucji zakatu przez Fundację i jego wpływu.
  • Zapewnienie, że działania Fundacji w zakresie zakat są prowadzone w możliwie najbardziej przejrzysty i zgodny z islamem sposób.
  • Umożliwienie Fundacji wykorzystania zakat w ramach naszych programów w sposób zapewniający maksymalny wpływ i skuteczność w zmniejszaniu cierpienia i ubóstwa.

Jako Fundacja starająca się zbierać zakat powinniśmy:

  • Podejmować wysiłki mające na celu przypominanie lokalnym społecznościom muzułmańskim o znaczeniu płacenia zakatu oraz o tym, kto jest zobowiązany do płacenia zakatu.
  • Zapewnić jasne i przystępne wytyczne oraz wsparcie dla darczyńców w zakresie obliczania, ile zakatu są zobowiązani zapłacić. Może to mieć na przykład formę ulotek, broszur, infolinii lub podstrony internetowej na www.rainbowhearts.com.pl, aplikacji online itp.
  • Zapewnić szkolenia dla wolontariuszy zajmujących się zbieraniem funduszy na temat obowiązku płacenia zakatu i podstawowych elementów obliczania zakatu. Fundraiserzy powinni być dobrze przeszkoleni w zakresie protokołów organizacyjnych w zarządzaniu i raportowaniu zakatu, aby mogli zapewnić jasność i zrozumienie zainteresowanym stronom, a także poinformować personel zajmujący się pozyskiwaniem funduszy, które projekty Fundacji kwalifikują się do otrzymania zakatu.

4.1 Fundusze zakat, Ustawa o Fundacjach i prawo podatkowe

Fundusze Zakat są przekazywane na określony cel i mogą być wykorzystywane wyłącznie na cele kwalifikujące się do zakat, zgodnie z definicją w ośmiu kategoriach zakat. Zapisy księgowe Fundacji powinny rozróżniać dochody i wydatki między funduszami zakat a innymi funduszami.

Fundusze zazwyczaj pozyskiwane i są one:

4.1.1. Ograniczone lub nieograniczone

Należy rozważyć, czy fundusze Zakat są funduszami ograniczonymi czy nieograniczonymi, a jeśli są nieograniczone, czy powinny być funduszami wyznaczonymi.

4.1.2. Fundusze z ograniczeniami

Fundusze z ograniczeniami podlegają warunkom określonym przez fundatora lub ograniczeniom nałożonym przez darczyńcę lub samą Fundację podczas kampanii marketingowych.

Nieograniczone fundusze są wydawane lub stosowane według uznania darczyńców/powierników w celu realizacji dowolnego celu organizacji charytatywnej. Fundusze nieograniczone mogą być wykorzystywane do uzupełniania wydatków dokonywanych z funduszy ograniczonych.

4.2. Marketing i pozyskiwanie funduszy

Fundacja A & A Rainbow Hearts Around The World będzie respektować życzenia i warunki, jakie darczyńcy stawiają swoim darowiznom. Jednak w przypadku zakatu polityka Fundacji zachęca do przekazywania zakatu na ogólny fundusz zakat.

Wynika to z potrzeby zapewnienia, że zakat zostanie wydany tak szybko, jak to możliwe (ponieważ zobowiązanie nie zostanie w pełni wypełnione, dopóki uprawniony nie otrzyma zakatu). Co więcej, Allah (niech będzie wywyższony) nałożył już kilka warunków na zakat. W związku z tym darczyńcom należy odradzać nakładanie dalszych warunków na zakat, które mogą uniemożliwić wydanie go w najszybszy i najbardziej efektywny sposób tym, którzy najbardziej go potrzebują.

W związku z tym polityka Fundacji dotycząca zbierania funduszy na zakat jest następująca:

  • Fundacja zachęca darczyńców do wpłacania zakatu bez dodatkowych ograniczeń.
  • Fundacja będzie unikać w swoich materiałach fundraisingowych lub marketingowych (np. na stronie internetowej lub w ulotkach) opcji, które pozwalają darczyńcom przekazywać zakat na fundusze o ograniczonym dostępie.
  • Fundusze zakat dla poszczególnych sektorów i krajów powinny być udostępniane dopiero po potwierdzeniu przez Fundację, że takie projekty mogą być realizowane zgodnie z polityką zakat (w chwili obecnej wszystkie fundusze zakat są realizowane w Nigerii w społecznościach, w których głód zabija każdego dnia od kilku do kilkudziesięciu osób dziennie).
  • W sytuacji, kiedy Fundacja nie jest w stanie uszanować życzeń darczyńcy (np. z powodu życzenia przekazania przez Fundację zakat do kraju, w którym Fundacja nie prowadzi projektów dotyczących dystrybucji zakat lub jeśli warunki darczyńcy są sprzeczne z naszą polityką zakat), Fundacja może:

a) poinformować darczyńcę, że Fundacja może nie być w stanie wydać zakat w żądany sposób i zachęcić darczyńcę do przekazania zakat na alternatywny fundusz

b) odmówić przyjęcia darowizny na tej podstawie, że nie jesteśmy w stanie wydać zakat w żądany sposób

c) w przypadku nieoczekiwanych zmian możliwości pracy Fundacji na niektórych terenach, gdzie Fundacja realizuje projekty dystrybucji zakat, wynikających z różnego rodzaju ograniczeń, nałożonych przez władze, Fundacja musi poinformować darczyńcę o zaistniałym fakcie i uzyskać od niego zgodę na wykorzystanie funduszy w inny sposób lub przekazanie ich innej społeczności

Wszelka komunikacja z darczyńcami, która stanowi bezpośredni marketing Zakat, musi być zgodna z lokalnymi przepisami oraz regulacjami dotyczącymi prywatności i komunikacji elektronicznej. Komunikacja z darczyńcami musi być również zgodna z Ustawą o chronię danych osobowych (RODO).

 

 

Koran jasno określa osiem kategorii osób, które są uprawnione do otrzymywania Zakatu:

Jałmużna jest przeznaczona tylko dla biednych, potrzebujących, tych, którzy nimi zarządzają, tych, których serca potrzebują zwycięstwa, aby uwolnić niewolników i pomóc zadłużonym, dla Bożej sprawy i dla podróżnych w potrzebie. Bóg jest wszechwiedzący i mądry (Al Koran, sura Tawbah, werset 60).

Granice te są ustalone przez Allaha (niech będzie wywyższony), a Fundacja wierzy, że my - jako administratorzy zakatu - będziemy pociągnięci do odpowiedzialności przez Allaha (niech  będzie wywyższony) za sposób dystrybucji funduszy zakat oraz zakres, w jakim przestrzegamy warunków i parametrów określonych przez Boga.

W związku z tym Fundacja A & A Rainbow Hearts Around The World musi dystrybuować zakat wyłącznie do uprawnionych (bezpośrednio lub za pośrednictwem projektów), które są istotne dla kategorii opisanych powyżej. Przydzielając zakat do projektów lub ubiegając się o fundusze zakat do wykorzystania w projektach, Fundacja musi przedstawić uzasadnienie, w jaki sposób ten projekt spełnia kryteria zakat.

Same kategorie są jasno określone, ale ich definicja i interpretacja - szczególnie we współczesnym kontekście – wymagają pewnych wyjaśnień.

1.1 Fuqara & Masakin (biedni i potrzebujący)

1.1.1. Ubóstwo to stan, w którym człowiek nie jest w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb. Można to ocenić poprzez lokalne konsultacje i ocenę potrzeb.

1.1.2 Fundacja uznaje, że wymieniając zarówno fuqara (biedny), jak i masakin (potrzebujący lub skrajnie biedny), Allah (Niech będzie wywyższony) zapewnia, że zaspokajamy potrzeby zarówno biednych, jak i bardzo biednych. W związku z tym bardzo ważne jest, aby potrzeby najuboższych były brane pod uwagę i w miarę możliwości traktowane priorytetowo przy określaniu projektów, które mają być finansowane z zakatu.

1.1.3 Fundacja wykorzysta zakat do zapewnienia odpowiedniej pomocy w celu zaspokojenia podstawowych potrzeb uprawnionych.

1.1.4 Fundacja uważa, że zakat może i powinien być wykorzystywany do działań pomocowych w nagłych wypadkach, takich jak dostarczanie żywności, schronienia, odzieży, leków i opieki zdrowotnej, wody i urządzeń sanitarnych oraz innych przedmiotów lub podstawowych działań, które mogą pomóc złagodzić ubóstwo lub cierpienie dotkniętych osób.

1.1.5 Fundusze Zakat nie mogą być wykorzystywane w przypadkach, w których do ich otrzymania wymagane są dodatkowe warunki (np. w przypadku projektów "gotówka za pracę").

1.1.6 Tam, gdzie to możliwe, Zakat powinien być również wykorzystywany w sposób, który zapewnia długoterminowe rozwiązania dla ubóstwa lub potrzeb osób znajdujących się w niekorzystnej sytuacji. Można to osiągnąć poprzez rozwój zrównoważonych projektów dotyczących źródeł utrzymania, poprzez edukację lub opiekę zdrowotną lub wspieranie innych działań na rzecz zrównoważonego rozwoju dla osób ubogich i potrzebujących (np. budowa szkoły, sierocińca lub budowa systemu irygacyjnego na pustyni, aby umożliwić uprawę warzyw).

1.1.7 Fundacja skoncentruje się na wdrażaniu zakatu na obszarach, na których istnieje wyraźna większość muzułmańska wśród ludności. Jednakże, jako organizacja humanitarna, Fundacja będzie to robić w sposób, który nie dyskryminuje ludzi ze względu na rasę, religię, sektę, płeć lub zdolności, gdyż jest związana uznanymi na arenie międzynarodowej zasadami humanitarnymi bezstronności, neutralności, niezależności i humanitaryzmu. Aby zapewnić niemuzułmanom w takich sytuacjach taki sam poziom pomocy, należy najpierw poszukać dodatkowych funduszy z innych źródeł.  Jeśli inne fundusze nie są dostępne, można wykorzystać zakat.

1.2 Amileena alaiha (administratorzy zakatu)

Fundacja A & A Rainboe Hearts Around The World jest prawowitym administratorem zakatu. W rzeczywistości, Fundacja jest podmiotem zobowiązanym do poszanowania, ochrony i wypełniania praw uprawnionych, w imieniu których zebrano Fundusze Zakat.

1.2.1 W związku z tym Fundacja jest uprawniona do pobierania rozsądnej części 12,5% funduszy zakat na pokrycie kosztów realizacji projektów kwalifikujących się do zakat. Koszty są ponoszone przede wszystkim na podnoszenie świadomości i działania związane ze zbieraniem funduszy zakat, a następnie administrowanie tymi funduszami w celu zapewnienia, że dotrą one do uprawnionych do tych funduszy.

1.2.2 Koszty ponoszone przez Fundację są definiowane jako koszty bezpośrednie, koszty wsparcia bezpośredniego lub koszty pośrednie. Fundacja musi określić, jakie koszty są związane z projektami Zakat oraz te, które kwalifikują się do obciążenia dozwoloną opłatą administracyjną z Funduszy Zakat.

  • Koszty bezpośrednie to koszty realizacji pierwszej linii, które obejmują koszty programu i koszty biura.
  • Koszty wsparcia bezpośredniego są bezpośrednio związane z projektem, ale są dzielone między różne projekty/usługi. W związku z tym, aby ustalić rzeczywisty koszt realizacji, koszty te powinny być w razie potrzeby rozliczane z Zakat.
  • Koszty pośrednie obejmują koszty IT, HR lub finansowe, których nie można bezpośrednio powiązać z projektem.
  • Koszty związane z pozyskiwaniem funduszy, marketingiem, sponsorowaniem wydarzeń, influencerami, szkoleniami ogólnymi i kosztami zarządzania nie kwalifikują się do zaliczenia do kategorii 12,5% kosztów administracyjnych.

1.2.3 Wszelkie fundusze pobierane przez biuro Fundacji z Zakatu na pokrycie kosztów administracyjnych (bezpośredniego wsparcia lub kosztów pośrednich) nie mogą przekraczać uzgodnionej alokacji w wysokości 12,5%.

1.2.4 Aby zapewnić przejrzystość i odpowiedzialność, funkcje programowe i finansowe Fundacji powinny składać sprawozdania z wykorzystania funduszy Zakat. Fundacja musi wykazać spójność, odpowiedzialność i przejrzystość w swoim środowisku wewnętrznym i sprawozdawczości do celów Zakat.

1.3 Mu'allafati quloobuhum (pojednanie serc)

Fundacja inspiruje się islamskimi wartościami i aktywnie stara się edukować naszych zwolenników w zakresie islamskich wartości i nauk dotyczących łagodzenia ubóstwa. Jednak jako organizacja humanitarna nie angażujemy się w żadną działalność propagandową. W związku z tym Fundacja nie podejmuje żadnych działań zakatowych w ramach kategorii mu'allafati quloobuhum.

1.4 Riqaab ("wyzwolenie niewolników")

Tam, gdzie Fundacja znajduje ludzi cierpiących z powodu nowoczesnej formy niewolnictwa - takiej jak praca niewolnicza, praca przymusowa lub handel ludźmi - Fundusze Zakat mogą być wykorzystywane do wyzwolenia ludzi z takich form niewolnictwa (pod warunkiem, że nie przynoszą one korzyści "właścicielom niewolników", którzy naruszyli prawo krajowe lub międzynarodowe).

1.5 Gharimeen (osoby zadłużone)

1.5.1 Zakat może być wykorzystywany do pomocy osobom zadłużonym pod następującymi warunkami:

a) dłużnik musi potrzebować pomocy finansowej (osoby posiadające majątek wystarczający na pokrycie długu nie mogą otrzymać pomocy). Dłużnik nie musi jednak być bez środków do życia, ale po prostu nie mieć wystarczających dochodów lub majątku, aby spłacić swój dług.

b) dług powinien być wymagalny natychmiast. Osoby, których długi można odroczyć, mogą nadal kwalifikować się do otrzymania zakatu, ale mogą być uważane za mniej priorytetowe niż osoby potrzebujące natychmiastowej pomocy.

1.5.2 Fundusze zakat mogą być wykorzystywane do spłaty długoterminowych / nieściągalnych długów. Na przykład w programach mikrofinansowania Fundacja może utworzyć odpis księgowy w stosunku do indywidualnych rejestrów pożyczek z wykorzystaniem funduszy zakat, jeśli dana osoba zaciągnęła taki dług.

1.5.3 Fundacja opracuje oraz wykorzysta procesy i kryteria w celu zweryfikowania, czy tylko osoby rzeczywiście zadłużone otrzymują wsparcie.

1.6 Fi sabeelillah (w imię Allaha)

1.6.1 Fundacja jest zdania, że dopuszczalne jest finansowanie komunalnych środków i programów pomocy społecznej w celu zmniejszenia ubóstwa i trudności w społecznościach znajdujących się w niekorzystnej sytuacji, takich jak:

a) źródła czystej wody

b) kliniki i ośrodki zdrowia

c) zakup specjalistycznego sprzętu medycznego,

d) tymczasowe punkty produkcji żywności (np. piekarnie),

e) rezerwuary wody,

f) szkoły,

g) ośrodki szkoleniowe,

h) banki nasion,

i) komunalne pola uprawne, zapory wodne

Projekty obejmujące opiekę społeczną będą promować zasadę upodmiotowienia społeczności poprzez własność. Fundacja będzie dążyć do przestrzegania następujących warunków przy finansowaniu komunalnych aktywów socjalnych z zakat:

a) Zdecydowana większość posiadaczy praw może być sklasyfikowana jako uprawniona do otrzymywania zakatu (tj. biedni, potrzebujący, podróżujący itp.).

b) Została przeprowadzona ocena społeczności posiadaczy praw, wykazująca potrzebę danego składnika aktywów w łagodzeniu ubóstwa i cierpienia.

c) Powinno się uzyskać zgodę społeczności docelowej na opracowanie lub wdrożenie proponowanego projektu.

d) Projekt powinien zapewnić, że posiadacze praw mogą działać jako skuteczni i odpowiedzialni zarządcy aktywów.

e) Po ukończeniu projektu, własność i zarządzanie aktywami są przekazywane lokalnej społeczności (np. spółdzielni lokalnej składającej się z grupy osób), wraz z umową mającą na celu ochronę zamierzonego wykorzystania aktywów dla społeczności i osób potrzebujących. Umowa powinna wyraźnie stwierdzać, że żadna potrzebująca osoba nie zostanie odrzucona.

f) Majątek komunalny powinien zawsze pozostać własnością non-profit i służyć ogólnemu dobrobytowi.

g) Majątek ten nie może być własnością jednej osoby lub jednej grupy osób.

1.6.2 Fundacja będzie wykorzystywać zakat do finansowania podstawowych dostawców usług, takich jak: nauczyciele, lekarze, pracownicy służby zdrowia, personel zajmujący się usuwaniem skutków klęsk żywiołowych, instruktorzy, specjaliści ds. rolnictwa, którzy świadczą niezbędne usługi bezpośrednio na rzecz posiadaczy praw, w szczególności zaspokajając ich potrzeby lub niedostatki, pod następującymi warunkami:

a) Dostawca usług nie jest pracownikiem, który zapewnia ogólne wsparcie operacyjne i zarządzanie, ale kimś, kto pracuje nad bezpośrednią realizacją projektu.

b) Przeprowadzono ocenę i konsultacje ze społecznością posiadaczy praw, wykazując zapotrzebowanie na daną usługę (w celu ochrony życia i łagodzenia ubóstwa i niedostatku).

c) Fundacja płaci tylko niezbędnym dostawcom usług przez ograniczony czas (nie dłużej niż do końca projektu).

1.6.3 Fundusze Zakat mogą być wykorzystywane do celów edukacyjnych i szkoleniowych, aby bezpośrednio uczyć ludzi o kwestiach i umiejętnościach, które pozwolą im wyjść z ubóstwa. Na przykład nauka zakładania własnego przedsiębiorstwa, metod uprawy roli, krawiectwa, hodowli zwierząt, kwestii zdrowotnych, świadomości w zakresie higieny i warunków sanitarnych oraz innych opcji utrzymania.

1.6.4 Wszelkie koszty, które są specyficzne i ograniczone do dystrybucji lub wdrażania towarów/projektów zakat (np. benzyna na dostawę towarów, krótkoterminowy wynajem transportu / powierzchni magazynowej itp.) i nie są częścią długoterminowych aktywów lub kosztów Fundacji A & A Rainbow Hearts Around The World, mogą być pokrywane przez zakat.

1.6.5 Fundusze Zakat mogą być wykorzystywane w projektach transformacji konfliktów, które poszukują praktycznych rozwiązań, przynoszącym pokój społecznościom, prowadząc do znacznego zmniejszenia poziomu trudności, z jakimi borykają się ludzie mieszkający na tych obszarach.

1.6.6 Jednak w ramach tej kategorii Fundacja nie będzie finansować działań komunikacyjnych ani mediacyjnych ze względu na trudności w ustaleniu i zmierzeniu bezpośrednich korzyści płynących z tych inicjatyw dla osób faktycznie potrzebujących.

1.7 Ibn as-sabeel (podróżni)

1.7.1 Fundacja definiuje podróżnych jako ludzi, którzy znajdują się co najmniej 70 kilometrów od swojego domu i nie są w stanie dotrzeć do celu (w tym uchodźców i przesiedleńców wewnętrznych) i którzy zostali odcięci od swojego majątku, aktywów lub źródła dochodu.

1.7.2 Dotyczy to uchodźców, którzy nie przesiedlili się ponownie i nie należą do kategorii fuqara i maskin (biednych i potrzebujących).

1.7.3 Fundacja może wykorzystać fundusze zakat w celu zapewnienia wystarczającej ilości żywności, odzieży, schronienia, transportu, edukacji, opieki zdrowotnej i wszelkich innych potrzeb.

 

 

Fundacja powinna przeprowadzić badania w celu określenia poziomu ubóstwa w krajach, w których działa. Fundacja powinna się skupiać na terenach, w których ubóstwo jest największe w danym kraju, a społeczność muzułmańska stanowi większość.

  • Fundacja nie będzie przydzielać środków na każdą z kategorii zakat w równym stopniu, ponieważ niektóre kategorie nie mają bezpośredniego zastosowania do naszej misji.
  • Fundacja nie będzie wykorzystywać środków pochodzących z zakat do finansowania jakiegokolwiek rodzaju funduszy wieczystych lub podobnych projektów inwestycyjnych.
  • Fundacja stoi na stanowisku, że zakat nie może być udzielany na pożyczki lub inne przedsięwzięcia biznesowe.
  • Fundusze Zakat mogą być wykorzystywane na projekty, które są zarówno krótkoterminowe (np. natychmiastowa pomoc humanitarna), jak i długoterminowe (takie jak wieloletnie programy utrzymania).

Termin "rezerwy" jest używany do opisania tej części funduszy organizacji charytatywnej, która jest swobodnie dostępna dla jej celów operacyjnych, nie podlega zobowiązaniom, planowanym wydatkom i limitom wydatków. Rezerwy nie obejmują funduszy wieczystych, funduszy o ograniczonym dostępie i funduszy celowych.

  • Posiadane Fundusze Zakatowe mają bezpośredni wpływ na obliczanie wolnych rezerw.
  • Fundusze Zakat (mniej niż 12,5% całkowitych funduszy zakat) powinny być wyłączone przy obliczaniu pozycji wolnych rezerw Fundacji.

 

 

pl_PL