Podstawową zasadą jest to, że długi są odliczane od majątku, a jeśli pozostała kwota nadal przekracza próg nisab, zakat jest płatny, w przeciwnym razie nie.
Jeśli jednak dana osoba ma duży dług, który jest spłacany w ratach, taki jak kredyt hipoteczny lub duże zadłużenie na karcie kredytowej, wówczas należy odliczyć od majątku tylko tę płatność, która jest aktualnie należna.
Przykład:
Malik posiada aktywa o wartości 10 000 złotych, ale jest winien swoim wierzycielom łącznie 7 000 złotych. Po upływie roku zakatowego zapłaci zakat od 3,000 złotych.
Amer ma oszczędności w wysokości 2,000 złotych i kredyt hipoteczny w wysokości 80,000 złotych, który spłaca w miesięcznych ratach w wysokości 400 złotych. Data jego zakatu przypada akurat w momencie, gdy upływa termin płatności miesięcznej raty, więc płaci on zakat od kwoty 1 600 złotych.
Tak. Możesz albo płacić zakat za każdy rok, który minie do momentu otrzymania zwrotu pożyczki, albo możesz poczekać, aż otrzymasz pożyczkę, a następnie zapłacić skumulowany zakat za jednym razem.
Jeśli pożyczka jest niepewna i nie masz pewności czy pożyczkobiorca będzie w stanie ją spłacić, lepiej jest opóźnić płatność zakatu do momentu jej otrzymania, w którym to momencie zakat zgromadzony przez lata będzie wymagalny. Jeśli nigdy nie otrzymasz pieniędzy z powrotem, zakat nie będzie należny.
Zakat nie jest należny od pieniędzy za wykonaną pracę, dopóki nie otrzymasz zapłaty.
Podobnie, zakat nie jest płatny od posagu, którego jeszcze nie otrzymałeś, ani od udziału w spadku, który ci się należy, ale nie wszedł w twoje posiadanie.
Pożyczka zaciągnięta w celu nabycia aktywów podlegających zakatowi, takich jak surowce, towary itp. może zostać odliczona od kapitału. Płacisz zakat od tego, co pozostało.
Pożyczka zaciągnięta w celu nabycia aktywów niepodlegających odliczeniu, takich jak meble, maszyny i budynki, nie podlega odliczeniu.
Kryzys w Nigerii
Kryzys w Afganistanie
Pomoc dla ubogich w Pakistanie
Sytuacja nadzwyczajna w Palestynie