Szkoła w Himalajach

Edukacja jest kluczem do sukcesu

Edukacja w Pakistanie daje szansę dzieciom na lepsze życie w przyszłości.

Jak powstała szkoła w Bunner Dass

Szkoła w Bunner Dass jest inicjatywą pasjonatki wspinaczek wysokogórskich,  Renaty Lewandowskiej, która wiele razy brała udział w treckingach w Himalajach i Karakorum oraz Agnieszki Licznerskiej,   która słysząc od Renaty o biedzie i o trudnym losie dzieci w Pakistanie, przyłączyła się do organizowania dla nich pomocy. W czasie swoich częstych pobytów w Pakistanie, Renata widziała beznadziejność losu tamtejszych dzieci - bieda, brak edukacji i niekończące się koło wielowymiarowej biedy, która doświadcza rodziny przez wiele pokoleń. Edukacja jest szansą, aby młode pokolenie dzieci z Bunner Dass zamknęło to koło ubóstwa.

Dziećmi z Gilgit Baltistan w Pakistanie Renata oraz Agnieszka opiekują się już od czerwca 2019 roku. Diamer to region położony wysoko w Himalajach na północno-zachodniej ścianie ośmiotysięcznika Nanga Parbat. Znajduje się tam kilka wiosek zamieszkałych przez ludność żyjącą z pasterstwa a także z turystyki wysokogórskiej. Wsie oddalone od większych osad i miasteczek są bardzo ubogie, ludzie żyją bardzo skromnie, często brak jest dostępu do wody, elektryczności. Zimy w Himalajach są ostre, dlatego zaczęliśmy od wysyłki ciepłych ubrań dla osieroconych dzieci ze szkoły w miasteczku Skardu położonego na wysokości 2228 w prowincji Gilgit-Baltistan. Zainspirował ją do tego Tomek Mackiewicz,   który podczas swoich zimowych wypraw na Nanga Parbat przywoził do wiosek ciepłe kurtki, buty i inne potrzebne dzieciakom zimowe ubrania.

Widząc potrzeby dzieci i rodzin z tamtych regionów Renata zdecydowała się na utworzenie fundacji w Pakistanie, która finalnie została zarejestrowana w Chilas 12 listopada 2020 roku pod nazwą "Nanga Parbat Children Education and Welfare Foundation Diamer".  Zaraz po rejestracji fundacji Renata rozpoczęła budowę szkoły dla dzieci spod Nanga Parbat. Wtedy też narodziła się też idea adopcji na odległość. 30 dzieci w wieku od 4 do 12 lat zostało zaadoptowanych, a pieniądze wpłacone przez rodziców adopcyjnych pokryły koszty mundurków, przyborów szkolnych i książek. Każdy dostał też dużą paczkę słodkości. Nadal poszukujemy rodziców serca, ponieważ obecnie do uczęszcza do naszej szkoły uczęszcza aż 160 dzieci.

 

Głównym celem Fundacji była budowa szkoły, do której mogłyby chodzić wszystkie dzieci bez ponoszenia opłat za czesne, wpisowe i koszty administracyjne. W naszej szkole dzieci uczą się za darmo. Szkoła również zapewnia książki i przybory szkolne.

Zobacz, jak powstawała nasza szkoła:

 

 

W jaki sposób działa nasza szkoła

 

Szkoła w Bunner Dass powstała po to, aby dać szansę na edukację wszystkim dzieciom z wioski. Zapisanie dziecka do naszej szkoły jest dla rodzica całkowicie darmowe - nie ma opłat wpisowych, opłat miesięcznych ani opłat administracyjnych. Każde dziecko uczące się w naszej szkole każdego roku otrzymuje podręczniki oraz wszystkie niezbędne do nauki materiały - zeszyty, długopisy, kredki, ołówki i całą resztę artykułów szkolnych, łącznie z plecakiem oraz piórnikiem.

Szkoła zatrudnia również nauczycieli, których wynagrodzenie jest w pełni wypłacane z zebranych na cel darowizn na ten cel.

Nie ingerujemy w sposób myślenia Pakistańczyków i nie chcemy zmieniać kultury mieszkańców Bunner Dass. Staramy się jednak zwracać szczególną uwagę na to, aby w naszej szkole uczyły się dziewczynki. Żeby to osiągnąć, musieliśmy podjąć rozmowy z rodzinami i przekonać ich do tego, iż wykształcona dziewczynka ma większe szanse na to, że jako dorosła kobieta poradzi sobie w życiu, może być podporą ekonomiczną dla rodziców, mając szansę na stworzenie swojego własnego biznesu lub podjęcie pracy zarobkowej. Edukacja dziewczynek jest bardzo istotna również dlatego, iż w krajach rozwijających się dziewczynki i kobiety bardzo często są ofiarami przemocy. Wykształcona kobieta wie, jak szukać pomocy, zgłosić się do odpowiednich instytucji, bądź zgłosić przestępstwo i udać się do sądu.

 

 

 

Nasza szkoła ma certyfikat Ministerstwa Edukacji, co gwarantuje, że dzieci, które się w niej uczą są objęte państwowym programem edukacji i bez problemów mogą kontynuować dalszą edukację na poziomie szkolnictwa zawodowego, średniego a następnie wyższego.

pl_PL