Adopcja Serca

INFORMACJE PODSTAWOWE PRZED ADOPCJĄ

  1. Czym jest Adopcja Serca?

Program Adopcji Serca umożliwi Ci zaopiekowanie się dzieckiem na odległość. Dzięki temu, że zostaniesz Rodzicem Adopcyjnym, zagwarantujesz konkretnemu dziecku dostęp do edukacji, zakup ubrań, podstawową opiekę medyczną oraz wyżywienie.

  1. Dlaczego to takie ważne?

Wiele nigeryjskich społeczności żyje w skrajnym ubóstwie. Duży odsetek dzieci nie ma możliwości ukończenia nawet szkoły podstawowej. Dając szansę naszym podopiecznym na regularne uczęszczanie do szkół oraz zdobycie wykształcenia, przekładasz się do polepszenia ich przyszłego życia. Pragniemy, aby nasze dzieci dzięki edukacji, stały się pełnowartościowymi oraz produktywnymi obywatelami Nigerii i zmieniały kraj na lepszy.

  1. Kto może zostać Rodzicem Adopcyjnym?

Rodzicem adopcyjnym może zostać każda dorosła osoba. Trzeba jednak mieć świadomość, iż jest to ogromna odpowiedzialność za drugiego człowieka - odpowiedzialność za dziecko, które dzięki kontaktowi z Tobą, pokocha Cię i przyzwyczai się do Twojej obecności we własnym życiu. Adopcja Serca jest zobowiązaniem finansowym i należy o tym pamiętać.

  1. Czy proces adopcji jest skompilowany?

Proces adopcji nie jest skomplikowany. Na końcowym slajdzie podsumowującym znajdziesz instrukcje jak adoptować dziecko w 5 krokach.

  1. Jak wygląda dokumentacja dziecka?

Każde z dzieci ma przygotowany profil. Tam znajdziesz podstawowe informacje: zdjęcia, płeć, imię, zainteresowania oraz obecną sytuację szkolną, rodzinną i finansową. Podajemy także wiek dziecka, co pozwoli Ci oszacować czas trwania programu adopcyjnego, gdyż musisz być świadomy faktu, iż takie zobowiązanie jest na lata. Często są tam także świadectwa, jeśli dziecko chodziło już do szkoły.

  1. Czy mogę adoptować więcej niż jedno dziecko lub rodzeństwo?

Możesz wziąć pod opiekę więcej niż jedno dziecko. Wszystko zależy od Twoich możliwości finansowych. Wśród naszych podopiecznych są dzieci będące rodzeństwem, więc możesz się zdecydować wspierać dwójkę dzieci z jednej rodziny lub dwoje obcych względem siebie dzieci. Możesz także adoptować jedno, ale np. jednorazowo wesprzeć inne.

  1. Jak będzie wyglądał mój kontakt z dzieckiem?

Będziemy namawiać dzieci do pisania listów, tworzenia kartek lub rysunków, które Ci prześlemy wraz ze zdjęciami oraz skanami lub kopiami świadectw. Ty również będziesz mógł do dzieci napisać list lub podesłać paczki.

Uważamy, że kontakt z adoptowanym dzieckiem jest bardzo ważny. Dlatego dodatkowo postanowiliśmy dać Ci możliwość zobaczenia się z podopiecznym poprzez połączenie internetowe w ustalonych terminach. Oczywiście, będziemy przy tym liczyć się również z najbliższymi podopiecznych, tj. rodziców oraz z samymi dziećmi. Wiele z nich na początku może być onieśmielonych. Wiele może mieć też problem z porozumieniem się w języku angielskim z uwagi na nieregularne chodzenie do szkoły. Będziemy na miejscu, aby im w tym pomóc.

Dzięki takim kontaktom będziesz mógł brać czynny udział w życiu dziecka, obserwować jego rozwój i cieszyć się postępami, jakie dzięki Twojej pomocy dziecko zrobi. Będziesz mieć również pewność, że Twoja pomoc faktycznie trafia do adoptowanej przez Ciebie pociechy.

Nie ukrywamy, że codzienne kontakty to dla nas zbyt wielkie wyzwanie. Wiele z dzieci mieszka w wioskach i miejscowościach oddalonych od Abudży. Bardzo często Internet jest tam bardzo słaby, a nasi podopieczni nie mają stałego dostępu do niego, ponieważ dla tych rodzin walka o przetrwanie bez głodu jest ważniejsza niż posiadanie telefonów komórkowych z możliwością połączeń video.

W każdej chwili możecie się Państwo kontaktować z nami poprzez e-mail oraz dzwoniąc do siedziby Fundacji lub bezpośrednio do naszych wolontariuszy na miejscu. Numery telefonów znajdziecie Państwo w zakładce kontakt na naszej stronie lub naszych social mediach.

  1. Czy w trakcie trwania adopcji dziecko może zostać zamienione na inne?

Nie wykluczamy takiej możliwości w przypadku znacznej poprawy sytuacji finansowej rodziny naszego podopiecznego lub jeśli rodzina naszego podopiecznego zdecyduje się na rezygnację z programu Adopcja Serca. Zostaniesz o takim fakcie przez nas poinformowany i będziesz mógł podjąć decyzję, czy zechcesz wówczas wspierać inne dziecko potrzebujące pomocy. Decyzja o pozostaniu Rodzicem Serca dla innego podopiecznego będzie należała do Ciebie. Również damy Ci możliwość zdecydowania, które z naszych dzieci czekających na Adopcję Serca zechcesz zaadoptować.

 

ADOPCJA W 5 KROKACH

  1. Napisz wiadomość na e-mail: rainbow@rainbowfornigeria.com i odpowiedz na pytania:
  • Kim jesteś?
  • Dlaczego chcesz być rodzicem adopcyjnym?
  • Kim chciałbyś się zaopiekować i jak długo?
  • Jakie są Twoje możliwości finansowe i planowane wpłaty – jednorazowo, ratalnie etc.

 

  1. W pierwszym mailu zwrotnym od nas otrzymasz stronę z profilami dzieci czekającymi na Adopcję Serca. Tam znajdziesz podstawowe informacje o dzieciach: zdjęcia, płeć, imię, zainteresowania oraz obecną sytuację szkolną, rodzinną i finansową. Podajemy także wiek dziecka, co pozwoli Ci oszacować czas trwania programu adopcyjnego, gdyż musisz być świadomy faktu, iż takie zobowiązanie jest na lata. Często są tam także świadectwa, jeśli dziecko chodziło już do szkoły.

 

  1. Po zapoznaniu się z profilem dziecka i podjęciu decyzji o jego adopcji, otrzymasz od nas maila z:
  • dokładnymi informacjami o zasadach adopcji,
  • Deklarację Rodzica – podjęcie zobowiązania finansowego,
  • umowę adopcyjną.

 

  1. Po wypełnieniu Deklaracji Rodzica i odesłaniu e-mailem oraz pocztą tradycyjną otrzymujesz Certyfikat Rodzica Adopcyjnego z dokładnymi danymi wspieranego przez Ciebie dziecka. Po uzyskaniu certyfikatu ustalisz z nami sposób i częstotliwość kontaktów z dzieckiem oraz jeśli sobie tego zażyczysz – z jego rodzicami.

 

  1. 25% opłaty rocznej lub ratę za 1szy miesiąc należy wpłacić w ciągu 30 dni od otrzymania Certyfikatu Rodzica Adopcyjnego.

Uwaga: Dzieci można adoptować na bieżąco, bez długiego oczekiwania, aczkolwiek może być tak, że przy wdrażaniu programu będziemy zasypani mailami, więc prosimy Cię o cierpliwość.

 

 

 

 

 

 

 

pl_PL